Portal polska-poezja.pl jest miejscem, w którym znajdą Państwo najlepsze polskie wiersze zaprezentowane w formie nagrań audio wraz z tekstem. Celem projektu polska-poezja.pl jest przypomnienie wybitnych tekstów poetyckich, które wpłynęły na kształt polskiej kultury i świadomość kolejnych pokoleń Polaków. Utwory wybitnych poetów czytane są przez najlepszych polskich aktorów.

Polska-poezja.pl to miejsce dla wszystkich, w szczególności dla osób, które cenią doznania artystyczne oraz kontakt z kulturą wysoką. To także strona przeznaczona dla nauczycieli i uczniów oraz tych, którzy dopiero poznają piękno rodzimej poezji.

Na stronie znajdują się najważniejsze dzieła polskiej kultury:

Treny Jana Kochanowskiego, Sonety Krymskie, obszerne fragmenty Pana Tadeusza, w tym Inwokację, a także wiele innych utworów klasycznych autorstwa Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Jana Kochanowskiego, Marii Konopnickiej oraz autorów XX wieku, między innymi Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoCzesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej czy Tadeusza Różewicza.

Pragniemy systematycznie dodawać kolejne nagrania, by w ciągu najbliższych lat przynieść miłośnikom literatury i myśli ojczystej korpus najistotniejszych dzieł poezji polskiej oraz stworzyć pierwszą w Polsce Audiotekę Polskiej Poezji.

Zachęcamy serdecznie do subskrybowania naszego kanału - Polska poezja  w serwisie Youtube, aby żaden z nowo dodanych wierszy nie umknął Państwa uwadze. 

W 2014 roku prof. dr hab. Katarzyna Stadnicka przekazała na rzecz Fundacji im. Maurycego Mochnackiego część spadku po jej siostrze, zmarłej 18 października 2013 r. w Milwaukee, śp. prof. Annie Stadnickiej – biologu, absolwentce i pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 1980 r. zatrudnionej na Uniwersytecie Wisconsin w Milwaukee. Darowizna ta, zgodnie ze wspólną wolą Ofiarodawczyni i Fundacji, została przeznaczona na fundusz stypendium dla wyróżniających się doktorantów studiów literaturoznawczych z rozpoczętym przewodem doktorskim, których przygotowywana rozprawa naukowa dotyczy istotnych tematów z historii literatury i kultury polskiej.badania w zakresie historii literatury polskiej.

Stypendium im. prof. Anny Stadnickiej jest przyznawane przez Fundację im. Maurycego Mochnackiego corocznie, począwszy od roku akademickiego 2014/15. W dwóch dotychczasowych edycjach konkursu na Stypendium im. prof. Anny Stadnickiej Fundacja dofinansowała łącznie dziesięciu doktorantów.  

Fundusz Stypendialny jest utrzymywany dzięki środkom finansowym ofiarowanym na ten cel przez darczyńców.

Edycja 2019/2020 Laureaci

 

 

Polecamy

Wesprzyj nas

Fundacja im. Maurycego Mochnackiego może realizować swoje cele i projekty tylko dzięki Państwa wsparciu. Każda, nawet niewielka kwota wpłacona na nasze konto, stanowi dla nas istotną pomoc. Bardzo liczymy na wsparcie finansowe ze strony wszystkich, którym zależy na rozwoju polskiej humanistyki. Wszystkim Darczyńcom, Firmom oraz Instytucjom, które już wspierają nasze działania, serdecznie dziękujemy za pomoc i zaufanie.

Wpłaty (z dopiskiem „Darowizna”) prosimy kierować na konto: 

61 1090 2590 0000 0001 2274 4930 (Bank Zachodni WBK S. A.).

Kontakt

Dane Fundacji im. Maurycego Mochnackiego:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 789 293 182

Adres korespondencyjny:  ul. Powstańców 121A, 31-643 Kraków

KRS 0000493290

NIP 9452177380

REGON 123023891

Nr konta: 61 1090 2590 0000 0001 2274 4930 WBK Bank Zachodni