12 maja 2016 r. odbyło się spotkanie promujace nowy tom poezji Wojciecha Wencla pt. Epigonia. Dziękujemy wszystkim, którzy poświecili majowy wieczór, aby przybyć do Wojewódzkiej Bibiloteki Publicznej w Krakowie. Dziękujemy również samemu autorowi, który uraczył nas lekturą swoich utworów. Mamy nadzieję, że ciekawa dyskusja i niepowtarzalna atmosfera będą dla Państwa inspiracją do uczestnictwa w kolejnych spotkaniach organizowanych przez Fundacje im. Maurycego Mochnackiego oraz Wydawnictwo Arcana.

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na organizowane przez nas spotkanie. Szczególne podziękowania należą się także dyrektorowi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie panu Jerzemu Woźniakiewiczowi za otwarcie wieczoru. Najwięcej serdeczności kierujemy jednak do samego Autora Krzysztofa Koehlera, który zafundował nam prawdziwą poetycka ucztę.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją wideo ze spotkania.

Spotkanie z z Leszkiem Elektorowiczem odbyło się się w czwartek 26 listopada w Krakowie, w Bibiotecze Publicznej w Krakowie.

Nasz Gość urodził się w 1924 r. we Lwowie. Tam poznał Zbigniewa Herberta, z którym przez całe życie autora „Pana Cogito” łączyły go więzi przyjaźni. Był żołnierzem Armii Krajowej. Jako twórca debiutował w 1947 r. na łamach „Dziennika Literackiego”. W latach 1950-1956 zamiast przyjęcia doktryny socrealizmu zdecydował się na milczenie, zaprzestał wszelkich publikacji i imał się różnych zajęć, by utrzymać rodzinę. Przez kilkanaście lat był członkiem zespołu redakcyjnego tygodnika „Życie Literackie”; z którego został zwolniony z powodów politycznych. W latach 1972-1977 zajmował posadę kierownika literackiego Teatru „Bagatela”, jednak i stamtąd został wyrzucony po publikacji listu protestacyjnego przeciw represjom po wydarzeniach w Radomiu w 1976 r. Był również współzałożycielem i członkiem redakcji miesięcznika „Pismo”. 

Leszek Elektorowicz jest członkiem PEN Clubu, ZAIKS-u, członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1966/67 uczestniczył w International Writing Program na Uniwersytecie w Iowa. Prowadził wykłady na uniwersytetach USA (Berkeley, Austin, Chapel Hill, Durham), a także zajęcia z przekładu literackiego w Studium Literacko-Artystycznym na UJ. Od 2009 r. jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jest również członkiem Kapituły Medalu „Niezłomnym w słowie”.

Publikował m.in. w „Twórczości”, „Znaku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „W drodze”, „Tygodniku Solidarność”, „Arce” i „Arcanach” Ogłaszał też teksty w pismach drugiego obiegu: „Zapis”, „Miesięcznik Małopolski”, „Czas Solidarności”. Jego wiersze i opowiadania były zamieszczane w zagranicznych antologiach i czasopismach w przekładach na język angielski, francuski, czeski, niemiecki, hebrajski.

Fotorelacja ze spotkania

 

1 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbyło się spotkanie z Andrzejem Horubałą poświecone jego najnowszej książce Droga do Poznania i inne zapiski. Krytyk literacki, teatralny, muzyczny i filmowy opowiadał o swoich przemyśleniach, rozczarowaniach i nadziejach związanych z polskim życiem kulturalnym. Tematem rozmowy była m.in. twórczość Jerzego Pilcha i działalność Jana Klaty. Andrzej Horubała mówił także o roli krytyki, obcości wobec mainstreamu i twórczym gniewie. Ponieważ nie jesteśmy w stanie oddać wielości i różnorodności poruszanej tematyki, wszystkich tych, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, zapraszamy do oglądnięcia nagrania ze spotkania zrealizowanego przez Program7.

 

 

 

W czwartek, 11 czerwca 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Otwarte teksty”, który to projekt jest realizowany przez Fundację im. Maurycego Mochnackiego we współpracy z Wydawnictwem „Arcana”. Krakowska publiczność literacka tym razem mogła wysłuchać rozmowy z Wacławem Holewińskim, mieszkającym na stałe w Warszawie pisarzem, redaktorem, wydawcą, wybitnym działaczem opozycji demokratycznej w czasach PRL.

Spotkanie zatytułowane „Uwikłanie w historię” rozpoczął fragment najnowszej, jeszcze niedrukowanej powieści Holewińskiego, która dotyczy losów Żołnierzy Wyklętych. W czasie dyskusji, którą moderowali Anna Czartoryska-Sziler i Dariusz Kawa, można było poznać poglądy autora „Szwów” na temat wątków historycznych zawartych w jego twórczości. Pisarz odpowiadał na pytania dotyczące obrazu kolejnych polskich pokoleń w swoich książkach, tłumaczył, dlaczego PRL w jakimś sensie trwa do dzisiaj, a także o tym, skąd czerpie inspiracje. Nie zabrakło również pytań o film „Historia Roja”, do którego Wacław Holewiński tworzył scenariusz, a który pozostaje obrazem niewygodnym dla współczesnych decydentów.

Serdecznie dziękujemy naszemu Gościowy oraz wszystkim tym, którzy mimo upału przybyli na spotkanie! 

Polecamy

Wesprzyj nas

Fundacja im. Maurycego Mochnackiego może realizować swoje cele i projekty tylko dzięki Państwa wsparciu. Każda, nawet niewielka kwota wpłacona na nasze konto, stanowi dla nas istotną pomoc. Bardzo liczymy na wsparcie finansowe ze strony wszystkich, którym zależy na rozwoju polskiej humanistyki. Wszystkim Darczyńcom, Firmom oraz Instytucjom, które już wspierają nasze działania, serdecznie dziękujemy za pomoc i zaufanie.

Wpłaty (z dopiskiem „Darowizna”) prosimy kierować na konto: 

61 1090 2590 0000 0001 2274 4930 (Bank Zachodni WBK S. A.).

Kontakt

Dane Fundacji im. Maurycego Mochnackiego:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 789 293 182

Adres korespondencyjny:  ul. Powstańców 121A, 31-643 Kraków

KRS 0000493290

NIP 9452177380

REGON 123023891

Nr konta: 61 1090 2590 0000 0001 2274 4930 WBK Bank Zachodni