12 maja 2016 r. odbyło się spotkanie promujace nowy tom poezji Wojciecha Wencla pt. Epigonia. Dziękujemy wszystkim, którzy poświecili majowy wieczór, aby przybyć do Wojewódzkiej Bibiloteki Publicznej w Krakowie. Dziękujemy również samemu autorowi, który uraczył nas lekturą swoich utworów. Mamy nadzieję, że ciekawa dyskusja i niepowtarzalna atmosfera będą dla Państwa inspiracją do uczestnictwa w kolejnych spotkaniach organizowanych przez Fundacje im. Maurycego Mochnackiego oraz Wydawnictwo Arcana.
Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na organizowane przez nas spotkanie. Szczególne podziękowania należą się także dyrektorowi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie panu Jerzemu Woźniakiewiczowi za otwarcie wieczoru. Najwięcej serdeczności kierujemy jednak do samego Autora Krzysztofa Koehlera, który zafundował nam prawdziwą poetycka ucztę.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją wideo ze spotkania.
Spotkanie z z Leszkiem Elektorowiczem odbyło się się w czwartek 26 listopada w Krakowie, w Bibiotecze Publicznej w Krakowie.
Nasz Gość urodził się w 1924 r. we Lwowie. Tam poznał Zbigniewa Herberta, z którym przez całe życie autora „Pana Cogito” łączyły go więzi przyjaźni. Był żołnierzem Armii Krajowej. Jako twórca debiutował w 1947 r. na łamach „Dziennika Literackiego”. W latach 1950-1956 zamiast przyjęcia doktryny socrealizmu zdecydował się na milczenie, zaprzestał wszelkich publikacji i imał się różnych zajęć, by utrzymać rodzinę. Przez kilkanaście lat był członkiem zespołu redakcyjnego tygodnika „Życie Literackie”; z którego został zwolniony z powodów politycznych. W latach 1972-1977 zajmował posadę kierownika literackiego Teatru „Bagatela”, jednak i stamtąd został wyrzucony po publikacji listu protestacyjnego przeciw represjom po wydarzeniach w Radomiu w 1976 r. Był również współzałożycielem i członkiem redakcji miesięcznika „Pismo”.
Leszek Elektorowicz jest członkiem PEN Clubu, ZAIKS-u, członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1966/67 uczestniczył w International Writing Program na Uniwersytecie w Iowa. Prowadził wykłady na uniwersytetach USA (Berkeley, Austin, Chapel Hill, Durham), a także zajęcia z przekładu literackiego w Studium Literacko-Artystycznym na UJ. Od 2009 r. jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jest również członkiem Kapituły Medalu „Niezłomnym w słowie”.
Publikował m.in. w „Twórczości”, „Znaku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „W drodze”, „Tygodniku Solidarność”, „Arce” i „Arcanach” Ogłaszał też teksty w pismach drugiego obiegu: „Zapis”, „Miesięcznik Małopolski”, „Czas Solidarności”. Jego wiersze i opowiadania były zamieszczane w zagranicznych antologiach i czasopismach w przekładach na język angielski, francuski, czeski, niemiecki, hebrajski.
Fotorelacja ze spotkania
1 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbyło się spotkanie z Andrzejem Horubałą poświecone jego najnowszej książce Droga do Poznania i inne zapiski. Krytyk literacki, teatralny, muzyczny i filmowy opowiadał o swoich przemyśleniach, rozczarowaniach i nadziejach związanych z polskim życiem kulturalnym. Tematem rozmowy była m.in. twórczość Jerzego Pilcha i działalność Jana Klaty. Andrzej Horubała mówił także o roli krytyki, obcości wobec mainstreamu i twórczym gniewie. Ponieważ nie jesteśmy w stanie oddać wielości i różnorodności poruszanej tematyki, wszystkich tych, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, zapraszamy do oglądnięcia nagrania ze spotkania zrealizowanego przez Program7.
W czwartek, 11 czerwca 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Otwarte teksty”, który to projekt jest realizowany przez Fundację im. Maurycego Mochnackiego we współpracy z Wydawnictwem „Arcana”. Krakowska publiczność literacka tym razem mogła wysłuchać rozmowy z Wacławem Holewińskim, mieszkającym na stałe w Warszawie pisarzem, redaktorem, wydawcą, wybitnym działaczem opozycji demokratycznej w czasach PRL.
Spotkanie zatytułowane „Uwikłanie w historię” rozpoczął fragment najnowszej, jeszcze niedrukowanej powieści Holewińskiego, która dotyczy losów Żołnierzy Wyklętych. W czasie dyskusji, którą moderowali Anna Czartoryska-Sziler i Dariusz Kawa, można było poznać poglądy autora „Szwów” na temat wątków historycznych zawartych w jego twórczości. Pisarz odpowiadał na pytania dotyczące obrazu kolejnych polskich pokoleń w swoich książkach, tłumaczył, dlaczego PRL w jakimś sensie trwa do dzisiaj, a także o tym, skąd czerpie inspiracje. Nie zabrakło również pytań o film „Historia Roja”, do którego Wacław Holewiński tworzył scenariusz, a który pozostaje obrazem niewygodnym dla współczesnych decydentów.
Serdecznie dziękujemy naszemu Gościowy oraz wszystkim tym, którzy mimo upału przybyli na spotkanie!
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec